İndirim!

Sapkınlık

,

Nefretin Erotik Hali

Robert J. Stoller

Amerikalı psikiyatrist Robert Stoller’in elinizdeki kitabı, cinsel farklılıklar tartışmasını mümkün kılan çağdaş bir klasiktir. Stoller, insan cinselliğinin varyasyonlarından homoseksüellik, sadizm, mazoşizm, travestilik, fetişizm, rasgele cinsel ilişki olarak adlandırılanları sadece kökenlerinde değil, aynı zamanda işlevselliklerinde anlamak için oldukça devrimci bir modeli açık bir dille sunar.

Stoller, “normal” cinsel gelişimin dinamikleri hakkında bize neler söyleyebileceğini öğrenmek için cinsel sapmalara bakar. Sapkınlığın diğer sapmalardan farklı olduğunu, sapkınlıktaki baskın gücün gerçekte veya fantezide kişinin cinsel nesnelerine yönelik düşmanlık olduğunu öne sürer. Örnekler ve vakalar aracılığıyla çocukluk çağı hüsran, travma ve çatışmalarının fanteziler aracılığıyla nasıl yavaş yavaş cinsel hazza dönüştüğünü gösterir.

 

 184,00

Sapkınlık

Nefretin Erotik Hali

Robert J. Stoller

 

Hem konunun uzmanlarının hem de alan dışından olanların rahatlıkla okuyabileceği gündelik bir dille yazılmış olan bu kitapta Stoller, sapkınlık konusundaki bilgi eksikliğini ve tartışmayı açık ve özlü bir şekilde ele alıyor. Amacı, çeşitli sapıklıkları ve bunların kökenleri ile dinamiklerini anlatmak ya da tartışmak değil, “sapkınlık” kavramını klinik olarak tanımlamak; tezahürden bağımsız olarak ortak faktörü tanıyabilmektir. Onun temel iddiası, sapkınlıkta ana klinik faktörün düşmanlık olduğudur.

 

Robert Stoller, Psikanalist ve psikiyatri profesörü Dr. Robert J. Stoller (1924-1991), eğitimini Los Angeles Psikanaliz Enstitüsü’nde tamamlamış ve Amerikan Psikanaliz Derneği üyeliğine kabul edilmiştir. Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles Tıp Fakültesi’nde tıp öğrencileri ve psikiyatri asistanlarına eğitim vermiş; cinsiyet kimliğinin gelişimi üzerine çok sayıda makale kaleme almış ve konu üzerinde Sex and Gender: On the Development of Masculinity anda Femininity (Cinsellik ve Cinsiyet: Erkeksiliğin ve Kadınsılığın Gelişimi Üzerine) (1968), Splitting (Bölme) (1973) ve Sex and Gender Volume II: The Transsexual Experiment (Cinsellik ve Cinsiyet, II. Cilt: Transeksüel Deneyim) (1975) dâhil pek çok eseri yayımlanmıştır. Profesör Stoller cinsiyet kimliği araştırmalarına ek olarak, tıp eğitimi araştırmalarıyla da ilgilenmiştir.

Özgün Adı

Perversion: Erotic Form of Hatred

Yazar

Robert J. Stoller

Çevirmen

Esra Altınbilek

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

224

Boyutlar

15 x 21,5

Basım Tarihi

Aralık, 2021

ISBN

978-605-68005-9-7

Hoşunuza gidebilir…