İndirim!

Deneyimin İlkel Ucu

,

Thomas H. Ogden

Deneyimin İlkel Ucu, gerçekten özgün ve yaratıcı bir psikanalitik düşünür ve zeki bir klinisyenin eseri. Thomas Ogden, İngiliz nesne ilişkisi kuramcıları Klein, Bion, Winnicott, Fairbairn, Guntrip gibi isimlerin bu alandaki katkılarını yeniden yorumlayarak genişletip derinleştirmeye devam ediyor. Bunu yaparken gelişkin ve yer yer devrimci kavramlar kullanıyor. Kendisinden önceki teorisyenlerin işaret ettiği psikolojik alanın ötesinde yer alan insan deneyimini ele alırken, kendilik deneyiminin duyusal ‘zemin’inin yaratıldığı en ilkel psikolojik örgütlenmeyi anlamanın yolu olarak otistik-bitişik konum kavramını ortaya atıyor.

Kitaptaki temel prensip, deneyim oluşturmanın otistik-bitişik, depresif ve paranoid-şizoid olarak adlandırılan üç tarzı arasındaki diyalektik etkileşim sonucu hayat boyu süregiden insan deneyiminin kavramsallaştırılmasıdır. Her tarz birbirini yaratır, korur ve reddeder. Deneyim oluşturmanın herhangi bir tarzı diğerlerinden bağımsız olarak var olmaz. Ogden psikopatolojiyi de bu deneyim üretme tarzlarından birinin diğeri üzerine çökmesi üzerinden tanımlar.

Ogden, kuramının geniş bir hasta yelpazesiyle yaptığı çalışmalarla sağlam bir temele dayandığını göstermektedir. Parlak keşfi, okuyucuyu çok değerli içgörülerle aydınlatacaktır.

Jarome B. Katz, Journal of The American Psychoanalytic Association

Orijinal fiyat: ₺ 230,00.Şu andaki fiyat: ₺ 184,00.

Product ID: 676 Kategoriler: , Etiketler: , , ,

Deneyimin İlkel Ucu

İçindekiler

1.              Giriş
2.             Deneyimin Yapısı
3.             Otistik-Bitişik Konu
4.             Şizoid Durum
5.             Kadın Gelişiminde Ödipal Geçiş İlişkisi
6.             Erkek Ödipus Karmaşasının Eşiği
7.             İlk analitik Görüşme
8.             Yanlış Tanımalar ve Bilmeme Korkusu

 

 

Yazar

Thomas H. Ogden

Çevirmen

Aylin Deniz Ülkümen, Can Baycan, Canan Altındaş Dikmen

Editör

Şeyda Postacı

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

176

Boyutlar

15 x 21,5

Basım Tarihi

Şubat, 2023

ISBN

978-605-74850-4-5

Hoşunuza gidebilir…