İndirim!

Kadın Cinselliği

,

Freud Sonrası Psikanalitik Görüşler

Janine Chasseguet-Smirgel

Kadın Cinselliği, psikanaliz yazınına kadınsılık psikolojisi ve cinsiyet kimliğine dair önemli katkılar sunmuş bir kitaptır. İlk kez Fransa’da Recherches psychanalytiques nouvelles sur la sexualité féminine başlığıyla yayınlanan kitap, altı adet makale ve kapsamlı bir giriş metninden oluşmaktadır. Kadın cinselliğinin Freudyen ve Freudyen olmayan bakış açılarından faydalanılarak titizlikle irdelenmesi, yazarların sonraki fikirlerini görebilmek açısından bizlere değerli bir perspektif sunmaktadır.

Dr. J. Chasseguet-Smirgel kitabın giriş kısmı için yazdığı metinde bu çalışmayı şu şekilde özetlemiştir: “Bu kitaba katkı sunan yazarlar, bilimsel nesnelliği saptıran teorik fikirlerini ve klinik yorumlarını kendi bilinçdışı düşlemlerinden olabildiğince uzakta tutma girişiminde bulunmuşladır.”  Christian David kadınsılığa dair erkeksi mitleri incelemek için klinik bir öyküden faydalanmakta; Catherine Luquet-Parat küçük kızın ‘nesne değişimi’ndeki kadın mazoşizmine önemli bir rol atfetmekte; Béla Grunberger kadın narsisizminin kökenlerini incelemekte; Joyce McDougall kadın eşcinselliğinin uyumlu kadınsı bir doğaya ulaşmak için bütünleşmesi gerektiği üzerinde durmakta ve son olarak Maria Torok erkeksilik arzularına ve penis hasedine yeni bir rol ve anlam kazandırmaktadır.

Bu önemli çalışmanın ana makalesindeyse, Janine Chasseguet-Smirgel küçük kızın babasıyla ilişkisini resmederek, bu ilişkinin kadınsı suçluluğa etki eden önemli bir boyutlarını tartışmıştır.

Orijinal fiyat: ₺ 230,00.Şu andaki fiyat: ₺ 184,00.

Product ID: 426 Kategoriler: , Etiketler: , ,

Kadın Cinselliği

İçindekiler

Erkeksi Bir Mitoloji Olarak Kadınsılık

Kadın Cinselliğindeki Narsisizme Yönelik Bir Çalışma Özeti

Nesne Değişimi

Kadınsı Suçluluk ve Ödipus Karmaşası

Kadınlardaki Penis Hasedinin Önemi

Kadın Eşcinselliği

Yazar

Janine Chasseguet-Smirgel

Çevirmen

Özge Kanlı

Editör

Ulaş Güldiken, Zeynep Yılmaz

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

262

Boyutlar

15 x 21,5

Basım Tarihi

Mart 2020

ISBN

978-605-68005-6-6

Hoşunuza gidebilir…