İndirim!

Borderline Anneyi Anlamak

,

Çocukların Gergin, Öngörülemez ve Dengesiz İlişkiyi Aşmasını Sağlamak

Christine Ann Lawson

İnsanın hayattaki ilk sevgi nesnesi annedir. Onun yüzünü, sesini, duygudurumlarını ve ifadelerini tanımak sağkalım için elzemdir. Dr. Christine Ann Lawson, sınırda kişilik bozukluğundan mustarip annelerin, yetişkinlikte bile bocalayan; sınırda ebeveynin dünyasında bir iskele, hatta görünür bir kıyı dahi olmadığını fark edemeyerek güvenlik arayışıyla onun limanına sığınmak için beyhude yere çabalayan çocuklar yetiştirdiklerini çarpıcı örneklerle anlatıyor.

Farklı semptom kümeleri tanımlayarak Kimsesiz, Münzevi, Cadı ve Kraliçe olmak üzere dört sınırda karakter profili çıkaran Dr. Lawson, sınırda annenin çocuğunun da bizzat karmaşık ve yıkıcı kişilik bozuklukları geliştirme riski taşıdığını açıklıyor. Empati yoluyla sınırda anneyi anlamanın ve erken müdahaleyle çocuğu gerçekliğe bağlayarak “hayal ürünü” bir anneyle yaşamanın sıklıkla tehlikeli olan etkilerinden korumanın önemini vurguluyor.

Sınırda ebeveynin yetişkin çocuklarıyla çalışan terapistlere olduğu kadar, bu kitaptaki vakalarda kendini ve annesini görecek okurlara da hitap eden Dr. Lawson son olarak, daha sağlıklı anne-çocuk ilişkileri kurmak için her soruna özel öneriler sunuyor; Kimsesiz’e onu kurtarmaksızın bakmanın, Münzevi’yle korkusunu beslemeksizin ilgilenmenin, Kraliçe’yi ona kul olmadan sevmenin ve Cadı’yla kurbanı olmadan yaşamanın yöntemlerini aktarıyor.

Orijinal fiyat: ₺ 230,00.Şu andaki fiyat: ₺ 184,00.

Borderline Anneyi Anlamak

Çocukların Gergin, Öngörülemez ve Dengesiz İlişkiyi Aşmasını Sağlamak

Christine Ann Lawson

“Kapsamlı bir araştırmanın sonucunda özenle kaleme alınmış bu kitap, sınırda annenin çocuğuyla ilişkisindeki muğlaklığı çözmek için çarpıcı, belirgin ve klinik detaylarla dolu bolca kanıt sunuyor. Dr. Lawson sınırda annenin nice yüzünü başarıyla sınıflandırıp betimlemekle kalmıyor; sınırda anneyle yapıcı ilişki kurup sürdürme yöntemlerini de ana hatlarıyla paylaşıyor. Sınırda hastalarla çalışan tüm terapistler için faydalı bir kaynak.”
Dr. James F. Masterson, Masterson Psikanalitik Psikoterapi Enstitüsü’nün kurucusu; Kişilik Bozuklukları ve Narsistik ve Borderline Kişilik Bozuklukları kitaplarının yazarı

 

“Rahatça okunabilen bu kitapta jargondan ve bilgiçlikten eser yok. Konusu karmaşık ve ağır olduğu halde anlatımı basit ve öz. Dr Lawson, Sınırda Kişilik Bozukluğu’ndan mustarip anneleri Kimsesiz, Münzevi, Cadı ve Kraliçe olmak üzere tasnif ediyor ve hepsini tablo misali resmediyor. Sınırda anneler ve onların çocuklarıyla kurdukları ilişkilere dair bu benzersiz incelemesini, her iki taraf için de neler yapılabileceğini kişilerarası perspektiften irdeleyerek sonlandırıyor. Klinik öykülerle bezeli Borderline Anneyi Anlamak bilgilendirici olduğu kadar keyifli bir okuma da sunuyor.”
Dr. Peter L. Giovacchini, Borderline Yetişkinin Psikoterapisinde Yeni Bakış Açıları kitabının yazarı

 

“Gülümseyen bir maskenin ve annelik önlüğünün ardında, sınırda bir anne gizli olabilir. Dr. Lawson, çocuklarına yoğun kafa karışıklıkları ve korku hali yansıtan annelerin çok etkileyici bir portresini çiziyor. Hayal ürünü, peri masalı, kraliçe ve cadı gibi türlere ayırdığı çeşitli anne profillerini açıklamakla kalmayıp her biriyle nasıl başa çıkılacağına dair klinik önerilerde bulunuyor. Sınırda Kişilik Bozukluğu fenomenolojisi çerçevesinde çalışan terapistlere sunduğu etkili sağaltım yöntemleriyle literatüre muhteşem bir katkı.”
Dr. Joan Lachkar, How to Talk to a Borderline ve The Narcissistic / Borderline Couple: New Approaches to Marital Therapy kitaplarının yazarı

 

“Sınırda anneyle geçirilen çocukluk, tarifsiz bir trajedidir. Çocuğun gelişimsel ihtiyaçlarının çok azı karşılanır çünkü anne ebeveynliği beceremez. Dolayısıyla çocuk, başarısızlıkla ömür boyu sürecek bir mücadeleye programlanır. İnsanlar yirmi yılı aşkın süredir kendi acı dolu hikâyelerini paylaşıp, benim yolculuğumda kendilerine umut aradılar. Bu kitabın sunduğu müşfik, anlayışlı ve profesyonel destek, başarısızlıktan kurtuluşun yol haritasını çiziyor.”
Christina Crawford, SKB’den mustarip aktris Joan Crawford’ın kızı ve Mommie Dearest kitabının yazarı

 

Dr. Christine Ann Lawson, Indianapolis, Indiana’da serbest çalışan bir klinik sosyal hizmet uzmanıdır. Indianapolis’teki Indiana-Purdue ve Butler Üniversitelerinde dışarıdan dersler vermiştir.

Özgün Adı

Understanding the Borderline Mother: Helping Her Children Transcend the Intense, Unpredictable, and Volatile Relationship

Yazar

Christine Ann Lawson

Çevirmen

Esra Altınbilek

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

280

Boyutlar

15 x 21,5

Basım Tarihi

Aralık 2017

ISBN

978-605-68005-0-4