İndirim!

Çocuk Psikanalizi Yıllığı 2018

, , ,

Tarihsel Çerçeve

Kolektif; Ayşegül Salgın (Ed.)

“Psikanalizin sahneye yetmiş beş yıl önce devrimci bir ruhla çıktığı iyi bilinmektedir. Böyle öncü hareketler yeni bulguları ortaya çıkarmak, vurgulayıp korumak için gereken ataklıktan beslenir. Yetişkin analizindeki yeniden yapılandırmaların doğruluğunu sınama imkânı veren tek yenilik olan çocuk analizi ise kuruluş sürecinde ‘yola yalnız devam etmek’; yıllar içinde resmi kabul veya destek gözetmeden bu alanın büyümesi için gerekli ve uygun olduğunu düşündüğümüz şartlar ile kurumları oluşturmak durumunda kaldı. Gelecekte bir gün, çabalarımızın sonuçlarının fark edileceğine ve gecikmeli de olsa kurumsal çerçeveye alınacağına dair umudumuz hep vardı.”

–Anna Freud
Cenevre, 1970

“Çocuk Psikanalizi Yıllıkları”, ülkemizde çocuklarla çalışan ruh sağlığı uzmanlarının çocuklarla psikanalitik çalışma alanında bilgi ve tecrübe aktarımına katkıda bulunmak, çocuk psikanalizinin gelişimini desteklemek, bu alandaki tartışmaları zenginleştirmek ve yeni düşünce alanları açmak amacıyla tasarlanmıştır.

Çocuk psikanalizinin güncel sorunlarını anlamak ve aşmak için öncelikle bu alanın kuruluşundan günümüze nasıl geliştiğini ve hangi zorluklarla karşılaştığını anlamlandırmak gerekir. Yıllıkların Tarihsel Çerçeve temalı bu ilk sayısı da alanın çatışmalar ve trajik olaylarla dolu geçmişine açıklık kazandırmayı hedeflemektedir.

 104,00

Çocuk Psikanalizi Yıllığı – 2018

Tarihsel Çerçeve

İçindekiler

  • Didier HouzelBir Fobinin Hikâyesi: Psikanalizde Çocuk (Özen Alemdar, Çev.)
  • Levent KayaalpÇocuk Psikanalizinin Makûs Tarihi/Talihi
  • Anna FreudPsikanalizin Alt Dalı Olarak Çocuk Analizi (Serap Serbest Saygılı, Çev.)
  • Elif ErolÇocuğa Tarihsel Bir Bakış
  • Donald W. WinnicottEbeveyn-Bebek İlişkisi Kuramı (Dilşad Koloğlugil Bingöl, Çev.)
  • Burçin AlsancakEbeveyn-Bebek Psikoterapileri
  • Harika Yücel EngindenizÇocuk Ruhsallığı ve Analitik Çerçevenin Zamansal Unsuru
Editör

Ayşegül Salgın

Yazar ve Çevirmenler

Burçin Alsancak, Harika Yücel Engindeniz, Elif Erol, Anna Freud (Serap Serbest Saygılı, Çev.), Didier Houzel (Özen Alemdar, Çev.), Levent Kayaalp, Donald W. Winnicott (Dilşad Koloğlugil Bingöl, Çev.)

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

120

Boyutlar

15 x 21,5

Basım Tarihi

Mart 2018

ISBN

978-605-68005-2-8

Hoşunuza gidebilir…